Notebooky HP

V roce 2013 oslaví společnost Hewlett-Packard dvacet let od uvedení svého prvního laptopu. Jednoho z největších prodejců přenosných počítačů na světě drží na špici řada Pavilion.

Aktuální nabídka notebooků HP

 

Omnibook a Pavilion – pánové své doby

Pokud se ovšem vrátíme o dvě dekády zpět, kdy výroba přenosných zařízení HP začala, zjistíme, že první přístroj se dostal do prodeje před devatenácti lety – v roce 1993. Co do rozměrů a hmotnosti, jednalo se o velice mobilní přístroj. Při váze nedosahující ani 1,5 kilogramu a uhlopříčce 9 palců se opravdu dal vzít téměř kamkoliv.

Ovšem hardwarové parametry prvního přenosného „hápéčka“ dnes člověku vykouzlí na tváři pobavený úsměv. Jen pro představu, jednojádrový, 16bitový procesor Intel 80386 (lidově „tři osm šestka“), který firma použila v prvním přenosném počítači, se sice vyráběl až do roku 2007. Ovšem už v roce 1996 výkonově stačil akorát na to, aby ho finská Nokia implementovala do svého populárního komunikátoru Nokia 9000.

Přístroj, který spíše než notebook připomínal větší kalkulačku s plnohodnotnou klávesnicí, se prodával ve třech variantách lišících kapacitou paměti –nejlevnější variantu bez paměti F1030 A jste tehdy pořídili za nezanedbatelnou 1515 dolarů. Verze F1032 A měla harddisk o velikosti 40 MB a stála 1950 dolarů. Nejvíce (2375) zaplatili ti, kteří sáhli po F1031 A s 10MB flash úložištěm.

Velikou přízeň zákazníků si pak získaly pozdější řady 5000 a 6000 vyráběné na přelomu tisíciletí, které už běžely na procesorech Intel Pentium a výrobce do nich zabudoval USB porty (ačkoliv v dnes nepředstavitelně pomalém rozhraní USB 1.1).

Poslední Omnibook nesl označení XE3. Světlo světa spatřil v roce 2002.

HP Pavilion

Zařízení s tímto označením se vyrábí dodnes, ať už jako desktopy nebo notebooky. Právě řada Pavilion stála za reinkarnací notebooků HP. Přenosný počítač označený „DV“ a číslovkou řady se měl stát trhákem.

Hewlett-Packard vynaložil obrovské sumy na propagaci multimediálního notebooku a od května 2006 jej v televizních reklamách ukázal po boku slavných osobností – snowboardistické hvězdy Shauna Whitea, raperů Pharrella nebo Jaye-Z, zpěvaček Gwen Stefani a Alicii Keys či české modelky Petry Němcové. Ti všichni propagovali „počítač, který je konečně osobní“.

Kampaň se setkala s obrovským úspěchem a dočkala se i pokračování s Paolem Coelhem nebo slavnými motorkáři z Orange County Choppers. „Kampaň vyvolala velmi dobrý ohlas mezi firemními i koncovými zákazníky po celém světě, navíc stvrdila postavení společnosti HP coby předního dodavatele nových technologií, které určují moderní životní styl,“ uvedl tehdy viceprezident marketingu divize PSG HP Satjiv Chahil.

Nejen díky masivní marketingové propagaci, ale i díky spolehlivosti a dobré ceně, se notebooky řady Pavillion umisťují na předních příčkách prodeje na amazon.com. V Top 10 sold většinou naleznete tři až čtyři počítače Hewlett-Packard a jedná se především o Pavilion DV nebo G.